Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya siteleri aracılığıyla trafik veya ilgi toplama süreci anlamına gelir.

Sosyal medya, farklı sosyal eylemler sağlayabilen siteler için kullanılan bir terimdir. Örneğin, Twitter, insanların kısa mesajlar veya başkalarıyla “güncel bilgiler ve haberler” paylaşmasına izin vermek için tasarlanmış bir sosyal sitedir. Buna karşın Facebook, güncel bilgileri, fotoğrafları, etkinliklere katılmayı ve çeşitli diğer etkinlikleri paylaşmayı sağlayan tam kapsamlı bir sosyal ağ sitesidir. Örnekleri çoğaltacak olursak; Linkedin, Instagram, Pinterest ve Youtube’u sayabiliriz.

Sosyal Medya ile Arama Ağı İlişkisi.

Sosyal medya, çoğu zaman haber içeriği gibi yeni bir içeriğin keşfedilmesine yol açar ve bu “keşif” bir arama etkinliğine dönüşür. Hatta artık birçok kişi sosyal medya içeriklerini bulmak için sosyal medya sitelerinde de arama yapıyor. Sosyal bağlantılar, aynı zamanda arama motorlarında da bazı arama sonuçlarını etkileyebilmekte. Sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetin içeriğine bağlı olarak bazen sosyal medyadan elde edilen dönüşüm oranları arama motorlarından elde edilen dönüşüm oranlarını geçebilmekte.

Sosyal Medya Pazarlaması Sosyal Medyada Spam Yapmak Değildir!

İster marka bilinirliğini arttırmak olsun, ister doğrudan ürün satışı olsun sosyal medyanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu önem arttıkça da daha çok insan sosyal medya pazarlamasına yönelmektedir. Sosyal medyada çok başarılı yönetilen pazarlama stratejileri olduğu gibi, sosyal medyayı adeta bir “spam mecrası” olarak gören ve sonunda ters etki yaratan veya hiçbir işe yaramayan reklam kampanyalarını da görmekteyiz.

Sosyal medyanın altın kuralları vardır:

1- Önce dinleyin

Sosyal medyada başarı daha fazla dinleme ve daha az konuşma gerektirir. Hedef kitlenizin yayınladığı içeriğini okuyun ve neyin önemli olduğunu öğrenmek için onları izleyin. Ancak o zaman, hedef kitlenize özel, katma değerli içerik oluşturabilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz.

2- Odaklanın

Güçlü bir marka yaratmayı amaçlayan son derece odaklanmış bir sosyal medya ve içerik pazarlama stratejisi, başarı için insanlara her şeyin aktarılmaya çalışıldığı geniş bir stratejiden daha fazla şansa sahiptir.

3- Kaliteli içerik ve takipçi kitlesi

Sunduğunuz içerik hakkında kendi kitlelerine paylaşımda bulunan, sizinle ve başkalarıyla etkileşime giren, içeriğinizi beğendikten sonra hemen kaybolmayan 1000 takipçi, hileyle elde edilmiş 10000 takipçiden her zaman daha iyidir. İnsanlar çoğu zaman daha fazla takipçi elde edebilmek için çabalar durur. Halbuki kaliteli bir takipçi kitlesi sizi daha az eforla daha iyi yerlere getirebilir.

4- Sabırlı olun

Sosyal medyada pazarlama başarısı bir gecede olmaz. Geçici olarak anlık etki yakalamak mümkün olsa da, sonuç elde etmek için uzun süreler gerekebilir.

5- Erişilebilir olun

Bir içerik yayınladıktan sonra ortadan kaybolmayın. Kitlenizin erişimine daima açık olun. Çevrimiçi takipçiler kararsızlık gösterebilir ve haftalarca veya aylarca içeriğinize ulaşamazlarsa sizden kolayca vazgeçebileceklerdir.

6- Tartışmayın

Bir içerik yayınladıktan sonra gelen yorumlarla ilgili tartışmalara girmeyin ve karşınızdaki kişinin zekasını asla hafife almayın. Bazen iyi niyetle başlayan bir tartışma polemiğe dönüşebilir ve nereye varabileceğini asla tahmin edemezsiniz. Düşünmeden verilecek bir cevap veya farkında olmadan içine çekilebileceğiniz bir polemik, markanıza veya ürününüze büyük zararlar verebilir.

sosyal medya danismanligi