Bir web sitesinde içerik neden en önemli unsurdur?

Web sitenizdeki kaliteli, özgün ve alakalı içerik, pazarlama ve SEO stratejilerinizi belirlerken aklınızda bulunduracağınız en önemli faktör olmalıdır. İçerik olmadan SEO, dolayısıyla da online pazarlama yapamazsınız.

İçeriğin oynadığı hayati rolü gerçekten anlamak için öncelikle düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekir. Tıpkı bir arama motoru (google, yandex, bing) gibi düşünmeye ihtiyacınız vardır. Arama motorlarının birincil hedefi nedir? Eğer arama motorlarının birincil hedefinin “gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamak” veya “size en iyi hizmeti verebilmek için interneti taramak” olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gerçek şu ki arama motorlarının öncelikli hedefi para kazanmaktır ve bu da gayet doğaldır. Bu hedefe ulaşmak için de kullanıcılarına iyi hizmet vermek zorundadırlar. Ortada pek çok arama motoru olduğu için mevcut kullandığınız arama motoru size kalitesiz arama sonuçları getirirse bir süre sonra arama motorunuzu değiştirebilirsiniz. Ancak kullandığınız arama motoru size daha iyi, daha alakalı ve daha kaliteli sonuçlar getirirse memnun kalacağınız muhakkak.

İçerik, sonuç olarak kullanıcının aradığı “metin, video, resim vb. her şey”dir. Web sitenizde ne kadar çok içeriğiniz varsa, belli bir arama anahtar kelimesi için rakiplerinizden daha fazla içeriğe sahipseniz arama motorları da web sitenize daha çok trafik yönlendirecektir.

Elbette içerik çok geniş bir kavramdır ve farklı içerik türleri vardır. Bunlar bazen videolar, bazen metinler, bazen resimler olabilir. Ancak arama motoru mantığıyla baktığımızda kalite, özgünlük (benzersizlik) ve alaka içeriğin en temel unsurlarıdır. Kalite, adı üzerinde profesyonellik ve uzmanlık barındıran iyi yazılmış metinler veya iyi üretilmiş videolardır. Alaka da aslında oldukça nettir. Örneğin kullanıcı “arabalar” kelimesini arıyor ve sizin içeriğiniz “tekneler” ile ilgiliyse bu durumda içeriğiniz açıkça alakalı değildir. Özgünlük ise benzersizliktir. Yani içeriğiniz başka sitelerden alıntı ise arama motoru bunu çok kolay bir şekilde algılayacak ve web siteniz arama motoru tarafından görmezden gelinecektir.

İçerik oluşturmada birçok kural vardır, ancak kalite, ilgi ve benzersizlik gibi bu üç temel ilkeye bağlı kalırsanız, arama motorlarında sitenizin popülerliği artmaya devam edecektir. Daha fazla kullanıcı ve trafik web sitesi olan herhangi bir işletmenin hedefidir.

Eğer sizin de web siteniz için SEO’ya uygun, kaliteli ve özgün içerik üretebilecek uzmanlara ihtiyacınız varsa size de hizmet vermekten mutluluk duyarız.

SEO İçerik Üretimi
seo içerik üretimi