Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO, organik (ücretsiz) arama motoru sonuçlarında görünürlüğün artması üzerine odaklanan bir pazarlama disiplinidir. SEO, sıralamaları iyileştirmek, trafik çekmek ve arama motorlarındaki farkındalığı arttırmak için gerekli olan teknik ve yaratıcı unsurları kapsar. Bazen SEO, basitçe, sitenizin arama motorlarının anladığı şekilde yapılandırıldığından emin olma meselesidir.

SEO sadece arama motorlarına uygun web siteleri oluşturmak ve bunları arama motorlarında üst sıralarda çıkarmak değil, aynı zamanda sitenizi insanlar için daha iyi hale getirmeyle ilgilidir.

SEO konusunda kafanız karışıksa -ki bu gayet normaldir-, yalnız değilsiniz ve biz size yardıma hazırız.

Neden web sitemin SEO’ya ihtiyacı var?

Web trafiğinin çoğunluğu büyük ticari arama motorları tarafından tetiklenir ve yönlendirilir , Google , Yandex, Bing ve Yahoo . Sosyal medya ve diğer trafik türleri web sitenize ziyaretler üretse de, arama motorları çoğu İnternet kullanıcısı için birincil navigasyon yöntemidir. Sitenizin içerik, hizmetler, ürünler, bilgiler veya başka herhangi bir şey sunmasına bakılmaksızın bu doğrudur.

Arama motorları, internette arama yapanlara hedefli trafik sağladıkları için benzersizdir. Arama motorlarının bunu gerçekleştirebilmek için kullandıkları farklı yollar vardır. Arama motorları sitenizi bulamazsa veya içeriğinizi veritabanlarına eklemezse, sitenize trafik çekmek için inanılmaz fırsatları kaçırırsınız.

SEO’ya yatırım, pazarlama ve tanıtımın diğer türlerine kıyasla olağanüstü bir getiri oranına sahip olabilir.

Neden arama motorları sitemi SEO olmadan anlamıyor?

Arama motorları zekidir ancak hâlâ yardıma ihtiyaçları vardır. Arama motorları, web’in daha derin bir şekilde taranması ve kullanıcılara daha iyi sonuçlar vermesi için teknolojilerini geliştirmeye çalışırlar. Bununla birlikte, arama motorlarının nasıl çalıştığı konusunda belirli temel unsurlar vardır. Doğru SEO size binlerce ziyaretçi ve artan ilgi getirebilir ancak yanlış hamleler ters teperek görünürlüğünüzü ve  arama sonuçlarındaki yerinizi daha da derinlere gömebilir.

Arama motorları için hazırlanmış özgün içeriğiniz SEO’da sıralamaları artırmaya yardımcı olur; böylece içerik, araştırmacıların daha kolay bulacağı yere yerleştirilir. Internet giderek daha rekabetçi hale geliyor ve SEO’ya önem veren şirketler daha fazla ziyaretçi ve dolayısıyla müşteriyle diğer şirketlere karşı kesin bir avantaja sahip olurlar.

Kendim için SEO yapabilir miyim?

SEO dünyası karmaşıktır, ancak çoğu insan temel özelliklerini kolayca anlayabilir. Az miktarda bilgi bile bazen büyük farklar yaratabilse de SEO’yu doğru bir biçimde öğrenmek için çoğu zaman yıllarınızı vermeniz gerekebilir.

SEO konusunda unutulmaması gereken önemli bir unsur ise  eksik veya hatalı bilgi ile yapılacak SEO’nun sitenize yarardan çok zarar getirebileceğidir. Legal SEO teknikleri ( White Hat SEO ) ile İllegal SEO ( Black Hat SEO ) teknikleri bazen birbirine çok yakın olup sıklıkla karıştırılabilmektedir. İllegal SEO teknikleri çok kısa zamanda arama motorlarında yükseliş sağlayabilse de sonu istisnasız olarak her zaman hüsrandır ve uzak durulması gerekir.

arama motoru optimizasyonu seo
arama motoru optimizasyonu seo nedir?