PPC Reklamı Nedir? Tıklama Başına Ödeme Reklam Temelleri

Birçok işletme sahibi, genellikle çevrimiçi pazarlama alanında kullanılan bu terimi duydukları, ancak konsepti tamamen bilmedikleri için “PPC reklamı nedir” diye sorarlar. PPC veya tıklama başına ödeme reklamcılığı genel olarak, işletmelerin yeni müşterilere ulaşmalarına ve işlerini genişletmesine olanak tanıyan bir çevrimiçi reklamcılık şeklidir. PPC sayesinde, reklamın nerede görüleceği, bütçenizin ne olduğu ve reklamların ne zaman yayınlanıp durdurulması gerektiğini tam olarak kontrol edebilirsiniz. PPC ayrıca, kampanyanızın performansıyla ilgili çok ayrıntılı veriler sağlayarak reklamlarınızın etkisini görmenizi sağlar.

PPC (Pay Per Click) Nedir?

PPC, potansiyel müşterin kelimeleri ve cümleleri ararken size doğrudan ulaşmasını veya seçtiğiniz anahtar kelimelerle alakalı web sitenizi ziyaret etmelerini sağlar. Google AdWords ve Bing Ağı, (Google pazar payının çoğunluğuna sahiptir) tıklama başı ödeme çevrim içi reklamcılığının önde gelen iki platformudur. Her iki ağ da, yalnızca reklamlarınız tıklandığında sizi ücretlendiren bir TBM (tıklama başı maliyet) teklif verme sistemini kullanmaktadır.

PPC Reklamcılığının Faydaları.

Ürününüzü veya hizmetinizi aradıkları anda müşterilerinizin sizi görebileceği bir yerde olun.

PPC reklamları, sattığınız ürünü aktif olarak arayan ve dönüşüm ihtimali olan potansiyel müşterilere gösterilir.
PPC size belirli coğrafi yerleri (ülkeler, şehirler, kasabalar ve hatta mahalleler) hedefleme olanağı sağladığından, reklamlarınızın nerede ve ne zaman görüneceğini tam olarak kontrol edebilirsiniz.

PPC, reklam harcamalarınızı kontrol etmenizi sağlar.

TBM (tıklama başı maliyet) teklifi ile, reklamınız her görüntülendiğinde değil yalnızca reklamınız tıklandığında ücretlendirilirsiniz.

Bütçeniz üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuzdan, tıklama başı ödeme reklamcılığı günlük bütçenizi ayarlamanıza izin verir ve hiçbir zaman bu tutarın üzerinde borçlandırılmazsınız.

Google AdWords gibi ağların, başlamak için minimum bir harcama şartı yoktur. Bu, her ölçekteki işletmenin başarılı ve iyi düşünülmüş bir PPC kampanyasının kazançlarını elde etmesine olanak tanır.

Veriler, reklamlarınızda neyin başarılı olduğunu ve neyin başarısız olduğunu gösterir.

Popüler PPC reklamcılık platformlarında, reklamlarınızın ne sıklıkta gösterildiğini, hangi sıklıkta tıklandıklarını, hangi anahtar kelimelerin bu tıklamaları tetiklediğini ve hangi tıklamaların dönüşüme yol açtığını görmenizi sağlayan çok ayrıntılı raporlar var.
Bu veriler, PPC reklam kampanyasının performansını artırmak için daha fazla optimizasyona izin verir.

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı Nasıl Çalışır?

PPC reklamcılığından en iyi sonucu alabilmek için reklamlarınızın daha fazla gösterilmesini sağlayacak doğru anahtar kelimeleri ve hedef sayfalarını içeren yüksek kalite puanlı reklam gruplarını nasıl oluşturacağınızı bilmelisiniz. Yüksek kalite puanlı reklamlar size daha düşük TBM’ler olarak yansıyacaktır.

Anahtar Kelimeler ve Arama Cümleleri Temelinde Reklamların Görüntülenmesi.

Reklamlarınızın arama sonuçlarında görünmesine neden olacak anahtar kelimeleri ve arama kalıplarını seçersiniz. Ataşehir’de bir pizza dükkanı olduğunuzu ve yerel müşterileri çekmek istediğinizi varsayalım. Ziyaret etmek veya sipariş vermek için aktif bir pizza restoranı arayan yerel tüketicileri cezbetmek için “Ataşehir pizza teslimatı” veya “Ataşehir pizza” gibi anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Arama sonuçlarının yanı sıra, reklamlarınız konuyla ilgili diğer web sitelerinde gösterilir.

PPC Reklamcılığı Uzmanlık Gerektirir mi?

PPC reklamcılığı kesinlikle uzmanlık gerektirir. Bir uzmanın hazırlayacağı reklam kampanyası, uzman olmayan bir kişinin hazırlayacağı kampanyaya göre açık ara daha az maliyetli ve daha yüksek dönüşüm oranına sahip olacaktır. PPC reklamcılığında bir uzmanla çalışmak, sanıldığının aksine, reklamları uzman olmayan kişinin kendisinin yönetmesine oranla çok daha ekonomiktir.

adwords ppc hesap yönetimi
adwords hesap yonetimi